Seleccionar página

Po jídle a bez jídla už byla nasycená

Od Melissy John Mayer 1. prosince 2020

Středomořská strava vázaná na 30 procent sníženého rizika diabetu u žen

Dvacetileté výsledky sledování pomáhají osvětlit klíčové cesty v těle, které pomáhají vysvětlit ochranné výhody tohoto oblíbeného stylu stravování.

Od Becky Upham 23. listopadu 2020

7 nízkosacharidových dietních chyb, kterým je třeba se vyvarovat, pokud máte cukrovku

Omezení sacharidů je základem léčby diabetu, ale není spolehlivé. Vyhněte se těmto chybám s nízkým obsahem sacharidů pro lepší zdraví s diabetem 2. typu.

Od K. Aleisha Fetters 13. listopadu 2020 “

Primární dieta pomohla jedné ženě zhubnout a zvládnout její PCOS a prediabetes. Shutterstock (2)

Ve svých dvaceti letech konzultovala Tara Grant 40 lékařů v naději, že identifikuje základní příčinu její nadváhy, nízké sexuální touhy, cystického akné, deprese a syndromu dráždivého tračníku (IBS). Po 15 letech hledání nyní 44letý muž konečně obdržel diagnózu syndrom polycystických vaječníků (PCOS) a prediabetes.

Grantovi poskytovatelé zdravotní péče původně poradili, aby počítala kalorie a omezila konzumaci tučných jídel, aby zvládla zdravotní stav, který s sebou přináší problémy s plodností a vysokou hladinou cukru v krvi. Ale teprve když Grant začal řešit inzulínovou rezistenci – stav, který obvykle doprovází PCOS i prediabetes – přijetím starodávných stravovacích návyků, říká, že našla úlevu, kterou tak dlouho hledala. Ve skutečnosti jí takzvaná prvotní dieta pomohla shodit více než 120 liber.

Cítila jsem se úžasně, “říká o dietě a změnách životního stylu, které ji doprovázely.„ Každý aspekt mého života je jiný, od způsobu, jakým se stýkám, až po způsob spánku. «

Jak může dieta hrát roli ve správě PCOS

PCOS je podle amerického ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb odhadem 1 z 10 žen v plodném věku ve Spojených státech. Mezi příznaky patří nepravidelná menstruace, nadměrný růst vlasů, akné a obezita. Tento stav může vést k neplodnosti, inzulínové rezistenci a cukrovce typu 2 a může zvýšit riziko srdečních chorob, říká Adrienne Youdim, MD, lékařka specializující se na výživu v Beverly Hills v Kalifornii a docent klinického profesora medicíny na David Geffen School of Medicine na UCLA.

Neexistuje žádný lék na PCOS, ale ztráta hmotnosti může pomoci zvládnout stav. Studie ukazují, že ztráta pouhých 10 procent vaší hmotnosti může pomoci obnovit ovulaci a zlepšit příznaky. „Skvělé je, že změna životního stylu – dieta a cvičení – je léčba PCOS,“ říká doktor Youdim. „A samozřejmě, čím více hubnutí, tím lépe,“ dodává.

Jaký je tedy nejefektivnější způsob ořezávání, když máte PCOS? Hormonální změny způsobené PCOS mohou shodit kila obtížněji než pro průměrného člověka. Může však pomoci dieta typu „jeskynní muž“ s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem bílkovin, jako je primární dieta. Alespoň to byl případ Granta, který je spisovatelem a poradcem duchovního vedení na ostrově Vancouver v Kanadě.

SOUVISEJÍCÍ: 7 jednoduchých kroků pro sestavení jídelního plánu PCOS

Asociace mezi inzulínovou rezistencí, diabetem a PCOS

Ačkoli výzkum naznačuje, že existuje souvislost mezi PCOS a diabetem 2. typu a inzulínová rezistence hraje roli ve vývoji tohoto typu diabetu, souvislost mezi těmito dvěma – a která se objevuje jako první – zůstává nejasná. Ženy, které mají PCOS, bojují s hmotností kvůli inzulínové rezistenci a vyšším než normálním hladinám testosteronu.

Inzulin je hormon, který pomáhá vašemu tělu přeměnit glukózu (produkt trávení uhlohydrátů), kterou konzumujete z jídla, na energii tím, že reguluje absorpci glukózy ve vašich buňkách. Když buňky ve vašich svalech, tuku a játrech nereagují dobře na inzulín, nemohou tak efektivně přeměňovat glukózu na energii. Tomu se říká inzulínová rezistence. Přebytečná glukóza se hromadí jako tuk.

Přenášení nadváhy zvyšuje riziko inzulinové rezistence u kohokoli, ale zdá se, že ženy s PCOS mají defekt inzulínového receptoru, který je zodpovědný za kontrolu toho, jak buňky využívají glukózu, říká Youdim. „Vyšší hladina inzulinu navíc dále ovlivňuje produkci mužských hormonů přímou stimulací buněk produkujících androgen ve vaječníku,“ říká.

Nejen, že ženy s PCOS mají tendenci nosit váhu ve své střední části, podobně jako muži, mají také větší pravděpodobnost viscerálního tuku, břišního tuku, který obklopuje orgány. Tento viscerální tuk je škodlivější, protože uvolňuje cytokiny nebo chemikálie, které vedou k zánětu, podporují faktory srážení krve a stimulují hormony, které vedou k inzulínové rezistenci, vysokému krevnímu tlaku a kardiovaskulárním zdravotním problémům, říká Youdim.

SOUVISEJÍCÍ: Jak lze propojit PCOS a diabetes typu 2 a proč na tom záleží

Jak může pomoci snížení sacharidů a přidání bílkovin

Navzdory zaznamenávání všeho, co jedla, a cvičení šest dní v týdnu po dobu dvou hodin denně, Grant nemohl váhám ustoupit. Rozhodla se omezit sacharidy, což jí pomohlo shodit 40 liber a zmírnilo její příznaky. Jakmile ale v „cheat day“ začala znovu jíst zrníčka, její příznaky se vrátily. A v roce 2008, poté, co podstoupila oplodnění in vitro (IVF) a porodila dvojčata, se Grant ocitla o 80 liber těžší a pokračovala v získávání. Přestala se vážit, ale byla si jistá, že má hodně přes 300 liber, a bála se.

Grant zoufale hledal řešení a přečetl Primal Blueprint od Marka Sissona a rozhodl se to zkusit. Kniha podrobně popisuje paleo dietní plán a podle Sissonovy teorie je výživa 80 procent hubnutí. Propaguje myšlenku, že jíst méně cukru a více tuků může zvrátit inzulínovou rezistenci a že chytřejší a ne těžší cvičení je tou správnou cestou. Sisson říká, že jeho přístup je založen na epigenetice, studii o tom, jak faktory životního stylu mohou „zapnout“ a „vypnout“ geny bez ohledu na genetický kód nebo predispozici člověka k určitému zdravotnímu stavu. Jíst správná jídla a dodávat tělu potřebné živiny může pomoci napravit poškození naší DNA.

Grant okamžitě vyřadil zpracované potraviny a všechny zdroje cukru, zrn a luštěnin a jedl celozrnnou dietu. Nový plán jí umožňoval jíst tolik, kolik chtěla, za předpokladu, že jedla ze seznamu schválených potravin, který obsahoval máslo, vejce, řízek, slaninu, avokádo a sladké brambory a další zeleninu. Když si Grant na plán více zvykl, vyřadila ze svého jídelníčku také ořechy a také veškeré ovoce kromě banánů. Po jídle a bez jídla už byla nasycená.

Ke cvičení Grant vložila své děti do kočárku a chodila na dlouhé procházky a později přidala funkční trénink včetně dřepů, výpadů a burpees a také silový trénink s kettlebellem. „Konečně jsem poprvé měla energii dělat tyto věci,“ říká.

Asi po roce provádění těchto nových změn Grant zhubla 100 liber a všechny její příznaky se postupně zlepšovaly. Byla tak inspirována značkou Sisson’s Primal Blueprint, poslala společnosti své svědectví a zapojila se do jejich komunity jako řečník a publikovaný autor. „Dozvěděla jsem se, že všechny tyto problémy, které jsem měl, byly opravdu jen příznaky základního problému, a tím byla inzulínová rezistence,“ vysvětluje.

SOUVISEJÍCÍ: Studie navrhuje, jak může hubnutí u některých lidí zvrátit diabetes typu 2

Existuje ideální dieta https://harmoniqhealth.com/cz/dietonus/ pro hubnutí, když máte PCOS?

Vzhledem k tomu, že primární dieta a paleo dieta jsou údajně protizánětlivé, mohou být účinné u žen s PCOS při hubnutí a regulaci jejich hormonů, tvrdí Neil Paulvin, DO, lékař rodinné medicíny ve Freeholdu, New Jersey a New Yorku Město.

Dr. Paulvin doporučuje ketogenní dietu s nebo bez přerušovaného půstu (IF), nebo jít na delší dobu bez jídla, což studie naznačují, že může zlepšit glukózu nalačno. Studie publikovaná v červnu 2018 v časopise JAMA Network Open zjistila, že lidé s diabetem typu 2, kteří dělali IF dva dny v týdnu, mají stejnou pravděpodobnost snížení jejich A1C než ti, kteří dodržovali probíhající dietu omezující kalorie.

Keto a paleo diety jsou podobné v tom, že eliminují zpracovaná jídla, zrna a cukr, ale mají určité rozdíly, například pokud jde o konzumaci ovoce a mléčných výrobků.

Studie naznačují, že diety s nízkým obsahem sacharidů mohou pomoci ženám s PCOS. Ve skutečnosti podle studie publikované v dubnu 2015 v časopise Journal of Obesity and Weight Loss Therapy ženy s PCOS, které po dobu osmi týdnů dodržovaly dietu s nízkým obsahem škrobu a nízkým obsahem mléka, zhubly, měly zvýšenou citlivost na inzulín a snížily hladinu testosteronu.

Potraviny s vysokým obsahem rafinovaných uhlohydrátů a jednoduchých cukrů samozřejmě způsobují nárůst hladiny krevního cukru, nedostatek živin a vedou k nárůstu hmotnosti, takže jejich snížení je ideální. Přesto uhlohydráty z potravin, jako jsou fazole, luštěniny a celozrnné produkty, jsou nabité vitamíny a minerály, které pomáhají zlepšit energetickou hladinu. Podle Youdima také obsahují vlákninu, která podporuje sytost, je zdravá pro srdce a přispívá k stabilnějšímu zvýšení hladiny cukru v krvi.

Přerušovaný půst, říká Youdim, nemusí být nejlepší nápad pro ženy s PCOS, protože například vynechání snídaně je spojeno s obezitou a jíst vyváženou stravu je spojeno se ztrátou hmotnosti. «Když lidé mají tendenci přeskakovat denní jídlo, mají tendenci přijít na další jídlo vyhladovělé. A když dorazíte na další jídlo vyhladovělé, je mnohem těžší se pozastavit a dělat rozumná rozhodnutí, a také je mnohem těžší se nasytit,» říká.

SOUVISEJÍCÍ: Jak se přesně zachází s PCOS?

Ačkoli paleo, keto a IF mohou někomu pomoci spravovat PCOS, jiné dietní plány mohou fungovat stejně dobře. Studie publikovaná v dubnu 2013 v časopise Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics zjistila, že i když některé dietní přístupy, jako jsou bílkoviny s vysokým obsahem bílkovin a nízký obsah sacharidů, byly celkově prospěšné, všechny diety zlepšily hubnutí u žen s PCOS . „Nevím, jestli existuje dostatek důkazů, které by tvrdily, že jedna dieta je lepší než druhá. Je to individuální,“ říká Youdim.

Ženy s PCOS, které plánují zahájit nový dietní plán, by měly nejprve promluvit se svými lékaři a nechat si zkontrolovat hladinu hormonů a hladiny inzulínu nalačno, říká Paulvin. Navíc výrazné snížení množství sacharidů, které konzumujete, jako při keto dietě, může být škodlivé, zvláště pokud užíváte léky na cukrovku, říká Youdim.

A dieta „jeskynního člověka“ typu paleo, zejména ta, která je těžká na červené maso a má málo celozrnných produktů, může být škodlivá pro zdraví vašeho srdce. American Heart Association uvádí, že konzumace celých zrn může snížit hladinu cholesterolu a snížit riziko mrtvice, cukrovky 2. typu a obezity.

Nejdůležitější věcí, kterou si Grant uvědomil, bylo, že hubnutí a znovuzískání zdraví nebude rychlá náprava. „Abychom udrželi jakékoli ztráty, abychom získali zpět své zdraví a vitalitu, musela to být změna životního stylu,“ říká.

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o dietě a výživě!

Nejnovější ve stravě Výživa

7 tipů, jak zajistit, aby byly vaše stravovací návyky udržitelnější

Budováním zdravějšího talíře, který se méně zaměřuje na červené maso a více na rostliny, můžete pomoci snížit uhlíkovou stopu.

Od Hilary Machtové, 30. dubna 2021

Dieta HMR: Recenze plánu řízení hmotnosti, náklady, jídlo a další

Od Jessicy Migala 20. dubna 2021

Jaké jsou výhody rybího tuku pro paměť?

Jíst stravu bohatou na ryby je prospěšná pro váš mozek a zachování dlouhodobých kognitivních funkcí. Zda doplňky mohou přinést stejný přínos, je hodně. . .

Od Jessicy Migala 19. dubna 2021

5 výhod doplňků vitaminu C.

Vitamín C lze nalézt v mnoha potravinách, ale doplnění větších dávek vitaminu nabízí další výhody.

Od Moiry Lawlerové, 5. dubna 2021

7 Potenciální výhody přidání česneku do vašich receptů a jídel

Česnek není jen skvělý pro zvýraznění chuti vašich oblíbených jídel – může být prospěšný pro vaše zdraví.

Od Jessicy Migala 1. dubna 2021

10 kreativních způsobů, jak vařit s quinoou

Quinoa často hraje roli superpotravinového pomocníka ke zdravým hlavním jídlům, ale toto semínko toho dokáže mnohem víc. Pro inspiraci nehledejte nic jiného než. . .

Od Erin Palinski-Wade, RD, CDCES, 31. března 2021

12 potenciálních známek toho, že jíte příliš mnoho cukru

Rozrušený žaludek, podrážděnost a pomalost jsou všechna možná varování, že to se sladkostmi přeháníte.

Od Julie Revelant 30. března 2021

10 zdravějších zatočení na klasickém sendviči s grilovaným sýrem

Věřte tomu nebo ne, můžete z tohoto typicky shovívavého pohodlného jídla udělat zdravý oběd nebo večeři – aniž byste obětovali tu bohatou, sýrovou chuť. Tyto. . .

Od Lauren Bedosky 29. března 2021

10 polévek zabalených v bílkovinách, abyste byli spokojení

Začlenění bílkovin do polévek má mnoho zdravotních výhod – zde je 10 výživných receptů, jak začít.

Od Lauren Bedosky 19. března 2021

Další důkaz, že vejce denně nemusí držet doktora stranou

Nová studie naznačuje, že vejce pro vás nejsou dobrá, pokud jde o podporu dlouhověkosti, ale zjištění nejsou tak jednoduchá.

Od Lisy Rapaportové, 16. března 2021 «

EndoBarrier je tenký, pružný rukáv, který se implantuje do horního střeva pomocí endoskopie. Z bezpečnostních důvodů již není na trhu.

V létě 2016 žil 62letý Gerald Oggelsby s diabetem typu 2 pět let a s indexem tělesné hmotnosti (BMI) 35 byl obézní. Přestože obyvatel Birminghamu v Anglii užíval Glucophage (metformin) a inzulín, snažil se dostat hladinu cukru v krvi pod kontrolu a čím více inzulinu přijal, tím větší váhu získal. Obával se, že pokud něco brzy neudělá, skončí jako jeho matka, která žila s diabetem více než 45 let a čelila poškození ledvin tak vážnému, že ji lékaři nasadili na dialýzu. «Opravdu jsem se bál jít touto cestou, takže jsem opravdu cítil, že musím něco udělat,» říká Oggelsby.

V říjnu toho roku měl Oggelsby implantovaný tenký, ohebný rukáv do horního střeva pomocí endoskopie v naději, že získá zpět kontrolu nad svým zdravím. «Cítil jsem se, jako bych neměl co ztratit, když to zkusím,» říká Oggelsby. Říká, že zařízení, kterému se říká EndoBarrier, mu pomohlo shodit 68 liber a snížit jeho A1C ze 7. 3 na 6. 6. Podle American Diabetes Association je A1C dvou až tříměsíční průměr hladin cukru v krvi. Oggelsbyho redukce A1C naznačovala, že se blíží 6,4, což je horní práh prediabetes, ale stále je v rozmezí diabetu.

Navzdory trvalému zlepšování zdravotního stavu Oggelsbyho počátkem roku 2019 odborníci tvrdí, že EndoBarrier potřebuje zlepšení a není ani zdaleka připraven na hlavní vysílací čas. V listopadu 2017 jeho výrobce, GI Dynamics, stáhl EndoBarrier z evropského trhu kvůli obavám o bezpečnost. Nyní experti spekulují, že zařízení se pravděpodobně nevrátí na trh, pokud společnost neprovede dramatické změny.

SOUVISEJÍCÍ: 7 Znamená, že váš krevní cukr je mimo kontrolu

Proč byl EndoBarrier stažen z trhu po celém světě

EndoBarrier se nikdy nedostal na americký trh, ale byl k dispozici v Evropě, na Středním východě a v Jižní Americe od roku 2010 do roku 2017, říká Scott Schorer, prezident a generální ředitel společnosti GI Dynamics v Bostonu.